Ako sa správať na zastávke na znamenie - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Ako sa správať na zastávke na znamenie

Dopravný podnik prekategorizoval niektoré zastávky MHD na zastávky na znamenie a to z dôvodu výsledkov prieskumov, ktoré ukázali nízku frekvenciu cestujúcich na týchto zastávkach. Pre európske mestá sú zastávky na znamenie bežným štandardom, ktorý všeobecne prispieva k plynulosti a efektívnosti dopravy. Tento systém funguje rovnako efektívne napríklad vo Viedni, Londýne, Lisabone či v Prahe.
Cestujúci pri čakaní na zastávke môže, ale nemusí dávať znamenie vodičovi. Musí však stáť tak, aby ho vodič videl. Vodič je povinný zastaviť na zastávke na znamenie vždy, pokiaľ sa tam nachádza cestujúci bez ohľadu na to, na akú linku cestujúci zamýšľa nastúpiť.
Cestujúci pri výstupe musí dať znamenie vodičovi stlačením tlačidla STOP vo vozidle. Často sa však stáva, že cestujúci stláčajú namiesto tlačidla STOP otváranie dverí, preto cestujúci musí byť dôsledný a prezieravý.
Zastávky na znamenie sa zavádzajú z nasledovných dôvodov:
• od zastávok na znamenie očakávame úsporu pohonných hmôt, ktoré sú najvyššie práve pri rozbehu vozidla
• zastávky na znamenia sú priateľské k životnému prostrediu, nakoľko pri plynulej jazde dochádza k jeho menšiemu znečisteniu a rovnako majú vplyv na nižšie opotrebenie vozidla
• očakávame aj zlepšenie dodržiavania cestovných poriadkov, nakoľko vozidlá v meste vplyvom zlej dopravnej situácie môžu meškať. Cestovné poriadky sa podarí dodržiavať aj vďaka zastávkam na znamenie