Štýlový poschodový autobus v uliciach hlavného mesta - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Tlačové správy

Štýlový poschodový autobus v uliciach hlavného mesta

Od pondelka 15. júla 2013 si budú môcť Bratislavčania spríjemniť dopravu v centre mesta vďaka poschodovému autobusu SIRIUS.

Poschodový nízkopodlažný autobus s dĺžkou 10,5 metra je novinkou prešovskej spoločnosti MT-Troliga, s ktorou sa vedenie Dopravného podniku Bratislava dohodlo na zapožičaní tohto vozidla na letné obdobie: „Spoločnosť nám ho zapožičia bezplatne na obdobie dvoch týždňov, počas ktorých otestujeme jeho využiteľnosť v centre mesta. Vzhľadom na jeho dĺžku a výhodnú kapacitu obsaditeľnosti až 54 miest na sedenie a 31 na státie, ho určite radi využijú pravidelní cestujúci MHD, ale aj turisti,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Ing. Ľubomír Belfi.
Dĺžka double-deckra, ktorý je okrem iného atraktívny aj svojím dizajnom v retro-štýle, umožňuje bezproblémový prejazd centrom mesta. Po odskúšaní prvej navrhnutej trasy, DPB zváži aj ďalšie možnosti trás, na ktoré by mohol byť poschodový autobus nasadený.
„Cestujúci okrem zaujímavého dizajnu autobusu určite ocenia aj jeho nízkopodlažnosť spodnej časti vozidla a jeho vybavenosť klimatizáciou. Poskytuje však aj ďalší komfort: široký nástupný priestor pre ŤZP občanov, moderný interiér a tiež komfortné sedenie. Veríme preto, že týmto krokom sa podarí zatraktívniť MHD v hlavnom meste v letných mesiacoch,“ dopĺňa Ing. Ľubomír Belfi. Samozrejmosťou je, že moderný double-decker disponuje aj manuálnou vyklápacou alebo elektrickou výsuvnou plošinou pre invalidov.
Po skúšobnej dvojtýždňovej prevádzke, ktorá bude pre cestujúcich bezplatná, sa rozhodne o jeho ďalšom využití v Bratislave.
Trasa od 15. 7. 2013 bude začínať pri historickej budove SND na zastávke „SND“ na Jesenského ulici, s pokračovaním cez Štúrovu ulicu, Pribinovu, Karadžičovu, ulicu 29. augusta, Kollárovo námestie, Staromestskú, Most SNP a späť k budove SND. Na uvedenej trase bude mať zastávky: SND, Nové SND (EUROVEA), Cintorínska (ONDREJSKÝ CINTORÍN), Špitálska (MEDICKÁ ZÁHRADA), Kollárovo námestie, Hodžovo námestie (PREZIDENTSKÝ PALÁC), Zochova, Most SNP (DÓM SV. MARTNA), SND.
Autobus bude premávať od 12:00 do 19:00 v hodinovom intervale.

Technické parametre Siriusu v štýle retro - takzvaného doubledeckera:
-Autobus je určený na mestskú prepravu osôb
-Disponuje celkovo 54 miestami na sedenie a 31 miestami na státie + jedno miesto pre vozíčkára
Rozmery vozidla:
Dĺžka: 10,5, Šírka: 2,5m, Výška: 4m
Hmotnosť vozidla v kg:
Celková/pohotovostná: 18 000/12 560
Motor:
Značka: CUMMINS, Model: ISBe280, EURO 5
Typ: vertikálny radový naftový šesťvalec s priamym vstrekovaním paliva, chladený kvapalinou, preplňovaný, s medzichladením nasávaného vzduchu s výkonom: 205kW/2500 ot./min
Prevodovka:
Typ. Allison T325R, Druh: automatická s integrrovaným retardérom
Perovanie:
Integrované pneumatické perovanie so zaistením stability vozňa
Brzdy:
Typ: KNORR dvojkruhová sústava, kotúčová vzduchom ovládaná