DOPRAVNÝ PODNIK BRATISLAVA DNES PODPÍSAL ZMLUVU O DODÁVKE NOVÝCH OBOJSMERNÝCH ELEKTRIČIEK - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Tlačové správy

DOPRAVNÝ PODNIK BRATISLAVA DNES PODPÍSAL ZMLUVU O DODÁVKE NOVÝCH OBOJSMERNÝCH ELEKTRIČIEK

Spoločnosti Dopravný podnik Bratislava a Škoda Transportation dnes podpísali zmluvu na dodávku pätnástich obojsmerných električiek pre Bratislavu v celkovej hodnote 39 mil. EUR. Súčasťou tendra je aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek a opcia na údržbu vozidiel na obdobie 15 rokov.

„Som veľmi rád, že bol proces verejného obstarávania úspešne ukončený a že budeme môcť konečne cestujúcej verejnosti ponúknuť kvalitné služby v nových a moderných vozidlách. Verím, že do štyroch rokov sa nám podarí obmeniť aspoň polovicu prestarnutého vozoparku električiek v Bratislave,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a. s. Ľubomír Belfi.

O komfort cestujúcich v nových električkách bude maximálne postarané. Prispeje k tomu najmä dostatok miesta, vhodné umiestnenie zádržných systémov a veľmi tichý, pokojný chod električiek. Vozidlá budú kompletne klimatizované a to vrátane kabíny vodiča. Pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou bude pripravená výklopná plošina a takmer celá električka je koncipovaná ako nízkopodlažná. Vo vozidle bude aj zariadenie pre hlasovú komunikáciu medzi nevidiacimi cestujúcimi a vodičom. Samozrejmosťou bude aj prehľadný audiovizuálny, informačný a kamerový systém.

Na financovaní sa podieľa Európska únia v rámci Operačného programu Doprava a to až vo výške takmer 85 percent, ktorého riadiacim orgánom u nás je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. „Ako ukázala nezávislá štúdia realizovateľnosti, projekt železničnej stanice Filiálka pripravovaný mojím predchodcom by nám Európska únia nikdy nepreplatila a peniaze pre Slovensko by prepadli. Vynaložili sme nesmierne úsilie na prípravu menších, no zato efektívnych projektov pre Bratislavu a Košice s cieľom zlepšiť kvalitu verejnej dopravy, a tým aj kvalitu života obyvateľov týchto dvoch najväčších slovenských miest. Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka eurofondom konečne dočkajú moderných električiek a mestská hromadná doprava v hlavnom meste sa postupne dostane na úroveň ostatných európskych metropol,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Dohodu o dodaní nových električiek privítal aj primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. „Bratislavčania i návštevníci slovenskej metropoly dostávajú pozitívnu správu. Mesto môže aj vďaka európskej finančnej pomoci modernizovať vozový park dopravného podniku, môže v nadchádzajúcich rokoch zakúpiť nové električky či trolejbusy. To je naša ponuka pre ľudí, aby vo väčšej miere využívali verejnú hromadnú dopravu, ktorá ponúka kultúrne cestovanie a spoločne tak prispievame k zvyšovaniu kvality životného prostredia v našom meste,“ uviedol.

Nové električky sa postupne objavia v uliciach hlavného mesta do roku 2015. „Slovensko vnímame ako tradičného a veľmi významného obchodného partnera. Som rád, že spolupráca medzi našou spoločnosťou a slovenskými firmami funguje, pretože na subdodávkach k týmto vozidlám sa vo veľkej miere podieľajú aj slovenské podniky. V Bratislave sa môžu tešiť na nové obojsmerné päťčlánkové električky 30 T, ktoré nadväzujú na sériu obojsmerných vozidiel, ktoré si obľúbili cestujúci v talianskom Cagliari, americkom Portlande, alebo v poľskej Vroclavi. Električky pre slovenskú metropolu budú ale nanovo vychádzať z moderných električiek 26 T, ktoré sú určené pre maďarský Miskolc,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Škoda Transportation Josef Bernard.

Základné technické parametre električiek 30 T: obojsmerná, dĺžka električky: 32,5 m, nízkopodlažnosť: 89 %, rozchod: 1000 mm, max. prevádzková rýchlosť: 65 km/h, obsaditeľnosť: 242 (z toho sediacich cestujúcich: 52)