Vianočnú električku vypraví Mikuláš - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Tlačové správy

Vianočnú električku vypraví Mikuláš

Dopravný podnik Bratislava už po tretíkrát vypraví do ulíc centra Bratislavy historickú Vianočnú električku, ktorej jazda sa stáva tradíciou nie len u obyvateľov hlavného mesta, ale aj jeho návštevníkov.

Tento rok bude symbolická prvá jazda Vianočnej električky 6. decembra na Mikuláša a verejnosť ju bude môcť využiť od tohto dňa až do predvianočného obdobia - do 23. decembra. Premávať bude denne podľa osobitého časového harmonogramu v hodinových intervaloch od 16:00 až do posledného odchodu o 20:00. Jazdy žiarivo vysvietenou električkou budú pre cestujúcich počas celého obdobia bezplatné.

Vďaka niekoľkoročnej spolupráci so spoločnosťami Siemens a Osram bude tohtoročná električka opäť bohatšia a žiarivejšia. Exkluzívny partner projektu sa totižto aj tohto roku rozhodol dodať nové LED svetelné reťaze. Pribudne teda ďalšie exteriérové osvetlenie, novinkou však bude bohatšia vianočná výzdoba a na doladenie atmosféry sa budú z interiéru električky ozývať sviatočné koledy. Do týchto svetielok bude odetá električka česko-slovenskej výroby typu ČKD-Tatra T2, ktoré vyrábali spoločnosti TATRA Smíchov a ČKD Stalingrad od polovice 50. rokov do začiatku 60. rokov 20. storočia. V Bratislave ich jazdilo celkovo 67 kusov v rokoch 1958 - 1988. Vďaka našim šikovným dielenským pracovníkom dnes opäť jazdí v uliciach hlavného mesta, pripomína kus histórie a zároveň spríjemňuje predvianočné obdobie.

Dopravný podnik Bratislava pokračuje v tradícii aj v súvislosti z výzdobou vozidla, nakoľko sa nám opätovne ozvali zástupcovia centra pre ľudí s mentálnym postihnutím Lepší svet. Klienti tohto centra nám aj v minulosti preukázali svoju kreativitu pri skrášľovaní interiéru historického vozidla a ešte s väčším nadšením sa tešia na tohtoročné zdobenie.

Súčasťou tohto vianočného projektu je aj elektronická dražba električky v spolupráci s portálom ludialudom.sk, vďaka ktorej si môžu spoločnosti vydražiť vianočné vozidlo na súkromný večierok. Výťažok poputuje na rekonštrukciu historického trolejbusu SANOS, ktorý obnovujú zamestnanci Dopravného podniku Bratislava v spolupráci s Klubom historických autobusov. Cestujúci budú mať zároveň možnosť finančne prispieť priamo v električke ľubovoľnou sumou, ktorá rovnako podporí túto rekonštrukciu. Elektronickú aukciu uzavrú zástupcovia portálu 23. decembra. Viac informácií nájdete na aukcie.ludialudom.sk

Trasa Vianočnej električky
Jesenského – Námestie SNP – Poštová –Vysoká – Floriánske námestie – Vazovova – Americké námestie – Mariánska – Námestie SNP – Kapucínska – Chatam Sófer – Most SNP – Jesenského

Vianočná električka má približne 40 minútovú trasu s nástupišťom na zastávke Jesenského pred starou budovou SND, odkiaľ vyštartuje cez Štúrovu ulicu na námestie SNP, ďalej bude pokračovať cez Obchodnú ulicu (zastávky Poštová a Vysoká), Radlinského ulicu (zastávka Floriánske námestie), po Vazovovej ulici (zastávka Vazovova) smerom na Krížnu ulicu (zastávka Americké námestie), Špitálsku ulicu (zastávka Mariánska). Cez námestie SNP bude električka pokračovať v jazde po Kapucínskej (zastávka Kapucínska), ďalej prejde cez tunel (zastávka Chatam Sofér) a následne sa vráti späť do centra po nábreží arm. gen. L. Svobodu (zastávka Most SNP) a cez Mostovú ulicu spať na zastávku Jesenského. Na tomto mieste bude Vianočná električka stáť približne 20 minút, verejnosť si ju bude môcť v tomto čase detailnejšie prezrieť, respektíve odfotiť.

Veríme, že aj tohto roku cestujúcej verejnosti spríjemníme čas predvianočného obdobia a vďaka našej unikátnej električke, ktorá sa teší obľube nielen u dospelých, ale najmä tých najmenších, aspoň na chvíľu zabudnú na predvianočný zhon a vychutnajú si v pokoji a v príjemnej atmosfére jazdu centrom mesta. Samozrejme, na zvedavé otázky tých najmenších budú aj tento rok pripravení naši profesionálni sprievodcovia, ktorí zasvätia drobizg do tajov a histórie tohto vozidla.

Touto cestou by sme zároveň chceli poďakovať všetkým partnerom, ktorí sa podieľali na realizácii Vianočnej električky - Siemens, Osram, ludialudom.sk, Lepší svet, Rádio Best FM, Rádiopoint. Osobitné poďakovanie patrí spoločnosti Kulla záhradné centrum, zásluhou ktorej bude tento rok exteriérová výzdoba bohatšia.


Dopravný podnik Bratislava praje všetkým obyvateľom hlavného mesta šťastné a najmä pokojné Vianoce!