Slovenskú metropolu by už v roku 2014 mohlo navštíviť viac ako milión turistov - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Správy z magistrátu

Slovenskú metropolu by už v roku 2014 mohlo navštíviť viac ako milión turistov

Slovenskú metropolu by už v roku 2014 mohlo navštíviť viac ako milión turistov a táto „magická“ hranica môže byť dosiahnutá na základe vývoja návštevnosti Bratislavy za ostatných päť rokov. V predchádzajúcom roku, počas 12 mesiacov roku 2013, zavítalo do mesta 947.730 turistov, pričom takmer 650-tisíc tvorili zahraniční návštevníci, 300-tisíc ľudí zavítalo do metropoly z iných kútov Slovenska. Medziročne bol zaznamenaný o 15% nárast, pričom najsilnejším mesiacom bol august, kedy do mesta na Dunaji zavítalo 99-tisíc turistov. Bratislavská samospráva na zvýšenom záujme turistov si polepšila na výbere dane za ubytovanie a do mestského rozpočtu smerovalo 2,7 mil. eur.

V roku 2013 bol zaznamenaný najväčší nárast počtu návštevníkov z Ukrajiny (+ 100%), Ruska (+ 47,7%) a Nemecka (+ 27%). O slovenskú metropolu dlhodobo prejavujú najväčší záujem ľudia zo susednej Českej republiky, ktorí s počtom 87-tisíc turistov tvoria najsilnejšiu skupinu zahraničných návštevníkov Bratislavy. Za Čechmi nasledujú Nemci s 70-tisícmi a Rakúšania so 40-tisícmi turistov za kalendárny rok. Pri pohľade na počet prenocovaní v bratislavských ubytovacích zariadeniach bol zaznamenaný medziročný nárast o 11% a domáci či zahraniční turisti vykázali viac ako 1,9 milióna prenocovaní s priemerom 1,66 dňa na jedného návštevníka mesta. Bratislava mala v minulom roku skoro štvrtinový (23,4%) podiel na trhu s cestovným ruchom, turizmom v rámci celej Slovenskej republiky.

Hlavné mesto poskytuje návštevníkom Bratislavy základné turistické informácie v dvoch informačných centrách (letisko, centrum mesta – Klobučnícka ulica) a ročne využije služby oboch centier 75-tisíc ľudí. Návštevníci metropoly vo väčšej miere začali využívať projekt Bratislava City Card (medziročný nárast 20%), pričom v roku 2013 bolo predaných 1.300 kariet, vďaka ktorým turisti získali zľavy pri vstupoch do galérií, múzeí či pri cestovaní verejnou dopravou. Na základe prieskumu, ktorý realizovala organizácia Bratislava Tourist Board (BTB), priemerné denné náklady na pobyt v slovenskej metropole sa pohybujú na úrovni sto eur a 2/3 nákladov tvoria výdaje na ubytovanie, stravu a zvyšnú 1/3 minú turisti na nákupy či na zábavu. Najviac informácií o Bratislave, živote v meste, získavajú návštevníci z internetu .