Metropola realizuje v priebehu letných mesiacoch päť cyklistických projektov - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Správy z magistrátu

Metropola realizuje v priebehu letných mesiacoch päť cyklistických projektov

Slovenská metropola realizuje počas tohtoročných letných mesiacov päť cyklistických projektov. V týchto dňoch prebieha výstavba cyklotrasy na Pribinovej ulici, ktorá spojí obchodné centrum EUROVEA s mostom APOLLO. Nová, obojsmerná trasa bude mať šírku 4,5 metra. V smere od nového divadla bude vybudovaný priechod pre cyklistov a vedľa neho tiež priechod pre chodcov. Cyklotrasa sa na konci napojí na existujúcu cyklistickú lávku na moste a zároveň spojí cyklotrasu na Prístavnej a na Košickej ulici. Pravé odbočenie z garáží z nákupného centra EUROVEA ostane zachované. Z dôvodu bezpečnosti sa však upraví geometria existujúceho ostrovčeka, ktorý je v križovatke Pribinova – vjazd do garáží.

Bratislavský magistrát už v júli zrealizoval pilotný projekt povolenia vjazdu cyklistov do protismeru v jednosmerke na Medenej ulici. Ide o novinku, ktorú od roku 2011umožňuje zákon o cestnej premávke, pričom ide jeden z prvých projektov na Slovensku. Na jednosmernej ceste, kde je dostatok miesta pre auto i cyklistu, vznikol cyklopiktokoridor a dopravné značenie, ktoré upozorňuje vodičov, že v protismere je povolená jazda cyklistom. Druhý takýto projekt bude mesto realizovať na Dunajskej ulici začiatkom mesiaca september. Mesto začiatkom prázdnin vytvorilo zónu pre peších, cyklistov aj na Pribinovej ulici a vďaka nej je v okolí rezortu vnútra zakázané parkovanie áut na existujúcich chodníkoch. Projekt pomohol vytvoriť bezpečnejší a zároveň komfortnejší priestor pre bratislavských chodcov či cyklistov.

V závere dovolenkového obdobia bude zo strany hlavného mesta zmenené dopravné riešenie na Trenčianskej ulici. Existujúca cyklotrasa bude upravená a zmeny prinesú napríklad odstránenie zábradlia, značky „Zosadni z bicykla“ či vyznačenie cyklistických priechodov. Piaty letný projekt súvisí so zónou Malý trh, kde už dnes existuje zóna so státím povoleným len na vyznačených miestach. Vodiči však nepretržite porušujú značenie a svojím správaním výrazne obmedzujú chodcov, ktorí parkujúce autá musia obchádzať po frekventovanej ceste a ohrozujú tak svoju bezpečnosť, bezpečnosť detí v kočíkoch. Mestská polícia preto v nadchádzajúcich týždňoch bude intenzívne kontrolovať dodržiavanie existujúcich pravidiel pri Malom trhu.

Mesto spracovalo dokumentáciu na realizáciu prvého úseku cyklotrasy na Devínskej ceste v dĺžke približne jeden kilometer. Napriek tomu, že v letnom období bola plánovaná už jej výstavba, tento proces zastavilo stanovisko mestskej časti Devín, v ktorom bola namietaná možná kolízia s autami pre osem rodinných domov. Magistrát namieta, že je to neodôvodnená požiadavka, ide vyslovene o obslužnú komunikáciu, a stret auta s cyklistom je z hľadiska frekvencie dopravy minimalizovaný v maximálne možnej miere. Bratislava zrealizovala za ostatné štyri roky 27 cyklistických projektov a aj vďaka ním môžu dnes obyvatelia slovenskej metropoly využívať 130 kilometrov rekreačným, mestských trás.