Kto skôr, alebo kto z koho na bratislavských cestách v rannej špičke - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Správy z magistrátu

Kto skôr, alebo kto z koho na bratislavských cestách v rannej špičke

Športový cyklista a aktívni korčuliari, to sú víťazi dnešného projektu „Kto skôr“, ktorý realizovala slovenská metropola v rámci Európskeho týždňa mobility. Z bratislavskej Rače do centra mesta zdolal 7,5 kilometrový úsek cyklista za 15 minút a korčuliari za 22 minút, pričom náklady na ich prepravu, odhliadnuc od kúpy bicykla či korčúľ boli nulové. Rekreační cyklisti, okrem iného aj námestníčka primátora P. Džerengová-Nagyová, dorazili na Hlavné námestie za 25 minút a za nimi nasledovali Bratislavčania, ktorí cestovali električkou (28 minút). Náklady na cestu v prípade využitia MHD boli na úrovni 60 centov, ak cestujúci má mesačný predplatný lístok a verejnou dopravou cestuje počas pracovné dní, maximálne dvakrát za deň (do a z práce).

Presne pol hodiny trvala cesta osobným autom (jazdil hovorca primátora) pri dodržaní dopravných predpisov. Náklady na cestu autom pri premietnutí cien pohonných látok, aktuálnej spotrebe a hodinovom parkovaní v centre metropoly, sa dostali na 2,65 eur. Peletón projektu „Kto skôr“, alebo kto z koho na bratislavských cestách v rannej špičke, uzatvoril bežec, ktorý na bratislavské námestie dorazil za 34 minút. Do akcie sa zapojili aj príležitostní korčuliari, jazdci na kolobežkách, a ani ich cesta netrvala dlhšie ako 37 minút, pričom situáciu z hľadiska alternatívnych foriem dopravy si najviac otestovali zamestnanci samosprávy a rezortu dopravy. Cestou bolo napočítaných 358 áut a len v 14 z nich sedel so šoférom aj spolujazdec.

Celoeurópsky týždeň mobility pokračuje v rámci hlavného mesta zajtra (štvrtok, 20. september) dopravno-výchovným projektom „Bezpečne na cestách“ pre žiakov materských a základných škôl. Garantom akcie je mestská polícia a bude prebiehať od 10.00 do 14.00 hod. v priestoroch Strarej tržnice. Piatok (21. september) bude v znamení „Parking day“, kedy sa viaceré parkovacie miesta v širšom centre mesta premenia na obývačky, fitnescentrá či diskusné kluby. Do projektu aktívne vstúpilo aj hlavné mesto, kedy parkovacie miesta primátora, jeho námestníčok či hlavnej architektky budú poskytnuté na nedopravné projekty. Komplexný program podujatí v rámci Európskeho týždňa mobility 2012 nájdete na www.bratislava.sk.