Do diskusie o farebnom prevedení Starého mosta sa už zapojilo takmer 4-tisíc ľudí - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


Správy z magistrátu

Do diskusie o farebnom prevedení Starého mosta sa už zapojilo takmer 4-tisíc ľudí

Do diskusie o farebnom prevedení „nového“ Starého mosta sa za prvý týždeň od spustenia verejného hlasovania zapojilo 3.992 ľudí, pričom viac ako 2.200 hlasov doposiaľ získava zeleno-sivá kombinácia. Čisto zelené či sivé farebné prevedenie zatiaľ neprekročilo tisíc hlasov. Verejnosť sa môže do diskusie o konečnom farebnom vzhľade oceľovej mostnej konštrukcie zapojiť do pondelka, 17. februára t.r., prostredníctvom oficiálnej internetovej stránky samosprávy (www.bratislava.sk). Samospráva ponúka tri farebné alternatívy.

Ide o zelenú, kombináciu zeleno-sivej a sivú farebnú úpravu konštrukcie, pričom každá alternatíva nadväzuje nielen na historický odkaz, ale tiež v sebe ukrýva atmosféru pôvodného diela. Závery hlasovania budú predložené poslancom mesta, ktorí rozhodnú o definitívnej farbe konštrukcie mosta. Starý most od roku 1889 (Most Františka Jozefa, Štefánikov most, Most Červenej armády) je súčasťou panorámy slovenskej metropoly, je jednou z charakteristických súčastí obrazu mesta. V rámci projektových príprav pracovali projektanti s 12 riešeniami a navrhované tri farebné riešenia prelínajú históriu s modernou budúcnosťou.

V minulosti mal most zelenú povrchovú úpravu, tzv. mostnú zelenú, ktorá bola odolná voči poveternostným vplyvom a slnečnému žiareniu. Táto farba by dodala stavbe historizujúci vzhľad, konzervatívny nádych. Sivá farba priznáva, že most má novú nosnú konštrukciu. Kombinácia zelenej a sivej zvýrazňuje hlavne vertikálne a vodorovné konštrukčné prvky mosta. Táto kombinácia tiež vytvára priestor pre zladenie mostnej konštrukcie s ostatným priestorom, chodníkmi, osvetlením, lavičkami, drobnou architektúrou.