Rešpektujme vodiaceho psa pri práci - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


aktualita

Rešpektujme vodiaceho psa pri práci

26. 03. 2012

Vodiaci pes, ktorý ma na sebe biely postroj, pracuje. Preto aj keď Vás láka pohladkať ho, odolajte pokušeniu. Človek so zrakovým postihnutím nevie identifikovať, prečo je zrazu pes rozptýlený. Taktiež je nevhodné na psa cmukať, pískať, snažiť sa o nadviazanie očného kontaktu alebo mu ponúkať potravu. Nepreverujte takýmto správaním psa, či je dobre vycvičený. Práca vodiaceho psa je naozaj veľmi náročná, dáva pozor na seba aj na svojho pána, preto každé, aj malé rozptýlenie narušuje kvalitu jeho práce. Ak naozaj neviete odolať, opýtajte sa najprv jeho pána, či ho môžete pohladkať.

Vodiaci pes je pri nástupe do dopravného prostriedku naučený sa vedľa kabíny vodiča otočiť a zacúvať na prvé miesto za vodičom, ktoré je preňho vyhradené. Ak mu v tom bránia ľudia stojaci na vyhradenom mieste alebo neskoro uvoľnia toto miesto, narušuje to plynulosť nastupovania dvojice a sústredenosť psa na prácu. Preto je veľmi dôležité, hneď ako zaregistrujete, že nastupuje vodiaci pes, uvoľniť vyhradené miesto za vodičom a na čas, kým sa sem dvojica dostane, aj priestor vedľa kabíny vodiča.

                   

Nezabúdajme, že pes v postroji pracuje - hladkanie, ponúkanie potravy, alebo stúpanie po labkách ho vyrušuje a rozptyľuje!