Pomoc cestujúcemu so zrakovým postihnutím na zastávke - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


aktualita

Pomoc cestujúcemu so zrakovým postihnutím na zastávke

06. 03. 2012

Ak neviete ako pomôcť človeku so zrakovým postihnutím pri cestovaní MHD, tu sú rady, ako môžete byť nápomocní.

 

Zásady pomoci pri čakaní na zastávke:

  • Odstúpte od označníka zastávky, aby bol cestujúci so zrakovým postihnutím pre vodičov MHD viditeľný.
  • Keď na zastávku prichádza človek s vodiacim psom, odstúpte od označníka, aby ho vodiaci pes našiel a ukázal (tak) svojmu pánovi zastávku.
  • Opýtajte sa cestujúceho so zrakovým postihnutím, či potrebuje informáciu o číslach spojov, ktoré prichádzajú na zastávku.
Pre človeka so zrakovým postihnutím je stĺpik označujúci zastávku veľmi dôležitý, pretože určuje, kde má čakať na nástup do vozidla. Vodiaci pes je špeciálne cvičený, aby vedel tento stĺpik nájsť a ukázať ho svojmu pánovi. Tu čakajú na príchod spoja MHD.
 
Nevidiacemu či slabozrakému stojacemu pri tomto označníku pomôžete tak, že mu poviete, aké čísla spojov prichádzajú. Ak stojí požadovaný spoj na zastávke ako ďalšie vozidlo, je povinnosťou šoféra opätovne zastaviť pri označníku, aby mohol človek so zrakovým postihnutím nastúpiť.
 
Nie je vhodné ťahať alebo tlačiť človeka so zrakovým postihnutím, aby nastúpil do dopravného prostriedku, ktorý stojí ako ďalší v poradí. Zamávajte na šoféra, aby znovu zastavil, človeka so zrakovým postihnutím si na zastávke možno nevšimol.