Maďarskí dopraváci navštívili DPB - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


aktualita

Maďarskí dopraváci navštívili DPB

23. 03. 2012

Minulotýždňová návšteva dopravákov z Budapešti umožnila maďarským kolegom spoznať priestory prevádzok autobusov a električiek DPB. Dopravní nadšenci si pravidelnými stretnutiami navzájom upevňujú dobré vzťahy medzi sebou. Na návšteve počas uplynulého víkendu maďarskí dopraváci prejavili záujem nielen o vozidlový park DPB alebo použitie technologických postupov pri opravách, išlo však aj o snahu pochváliť sa a predviesť svoj čerstvo opravený historický autobus Ikarus 55 z roku 1971. Tento historický unikát pôvodne patril spoločnosti Malev a niesol charakteristické meno "prdeláč".

Návšteva sa začala po prekročení hraníc medzi Rajkou a Rusovcami autobusovou prehliadkou najnovšej vozovne v Petržalke, kde DPB sústreďuje bohaté zastúpenie vozidiel. Od malých SOR-ov B9,5 cez budapeštiancom dobre známe Ikarusy 415 a 435 až po Mercedesy Capacity, tvoriace pýchu vo vozidlovom parku bratislavského dopravcu. Presunom z Petržalky do vozovne Krasňany, počas ktorého vzbudili záujem verejnosti netradičným autobusom na našich cestách, sa naši hostia dostali do električkovej vozovne, kde si prezreli aj depozit historických dopravných prostriedkov DPB, čo s nadšením privítali. Stretnutie s veteránmi MHD v podobe autobusu Karosa ŠM11 či električky Tatra T2 vyvolalo nespočetné množstvo cvaknutí fotoaparátov a dôkladný prieskum zreštaurovaných, ale aj v depozite na opravu čakajúcich vozidiel. Domáci dopraváci predviedli návštevníkom aj pracovisko Ústredných dielní električiek v Jurajovom dvore, ktoré zavŕšili krátkou jazdou unikátnou historickou električkou centrom mesta.
Vedúci prevádzky ústredných dielní električiek DPB Ing. Plunár sprevádzal maďarských priateľov prehliadkou hál ťažkej údržby električiek. Po jeho obsiahlej a fundovanej prednáške čakalo na dopravákov prekvapenie v podobe historického autobusu Karosa ŠL11 z Klubu historických autobusov Bratislava. „Ešelkou“, ako sa tento retro bus slangovo nazýva sa presunuli do areálu muzeálneho rušňového depa na Rendezi. Pomyselnou poslednou zastávkou bolo Múzeum dopravy na Hlavnej stanici.
Plný zážitkov a dopraváckych poznatkov maďarskí kolegovia so zapadajúcim slnkom vyrazili na spiatočnú cestu do Budapešti. Stretnutie umožnilo spoznať nových priateľov z veľkej dopraváckej rodiny, vymeniť si skúsenosti pracovníkov údržby z Bratislavy i Budapešti a v neposlednom rade pochváliť sa šikovnosťou majstrov podieľajúcich sa na renovácii veteránov, ktoré umožňujú žiadanú a verejnosťou vrelo prijímanú prezentáciu každého dopravcu.

Fotodokumentáciu zo stretnutia kolegov nájdete TU.