Informácie o trasách a cestovných poriadkoch MHD v Bratislave už aj na mapách Google - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


  • Úvod
  • O podniku
  • Aktuality
  • Informácie o trasách a cestovných poriadkoch MHD v Bratislave už aj na Mapách Google

aktualita

Informácie o trasách a cestovných poriadkoch MHD v Bratislave už aj na Mapách Google

11. 12. 2017

Dopravný podnik Bratislava v spolupráci so spoločnosťou Google spustili funkciu Verejná doprava už aj v Bratislave. Obyvatelia a návštevníci hlavného mesta si odteraz môžu priamo vo svojom počítači alebo v mobile jednoducho a rýchlo vyhľadávať trasy verejnej dopravy, prezerať cestovné poriadky a nájsť najvhodnejšie spojenie.

Projekt je výsledkom niekoľkomesačnej prípravy a spolupráce Dopravného podniku Bratislava a spoločnosti Google. Nová funkcia umožňuje v Mapách Google jednoducho nájsť podrobné informácie o trasách verejnej dopravy, vyhľadať konkrétne zastávky, ako aj prehliadať cestovné poriadky. Doteraz bolo možné v Bratislave takto vyhľadávať trasy len pre vodičov automobilov a pre peších. Cieľom zavedenia tejto funkcionality do Máp Google je zjednodušenie cestovania v bratislavskej MHD a lepšia orientácia v hlavnom meste.

„Podarilo sa nám spustiť túto službu verejnosti ešte v predvianočnom období a takýmto spôsobom sme venovali obyvateľom i návštevníkom Bratislavy symbolický darček,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Milan Urban a dodal, že tak ide o ďalší krok v procese modernizácie cestovania v metropole Slovenska.

„Informácie o mestskej hromadnej doprave sú na Mapách Google k dispozícii už pre viac ako 3,8 milióna zastávok vo viac ako 20 000 mestách po celom svete. Sme radi, že vďaka spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava k nim od minulého víkendu patrí aj hlavné mesto Slovenska. Používatelia v slovenskej metropole nájdu v Mapách Google spôsob ako sa najrýchlejšie dostanú z bodu A do bodu B pešo, autom a teraz už aj mestskou hromadnou dopravou,“ hovorí Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu.

Informácie sú dostupné priamo na Mapách Google, prostredníctvom webového rozhrania www.google.sk/transit alebo na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android, iOS, BlackBerry či Windows Mobile v aplikácii Mapy Google. Aj keď informácie o vyhľadávaní trás a zastávok verejnej dopravy v Bratislave nie sú dnes ešte úplne kompletné, v najbližšom období sa bude pracovať na odstránení nedostatkov a doplnení všetkých potrebných údajov.
Google spustil funkciu Verejná doprava vo svojich mapách už v roku 2007. V súčasnosti je na Mapách Google zobrazených už viac ako 3,8 milióna zastávok verejnej dopravy spolu s cestovnými poriadkami vo viac ako 20 000 mestách po celom svete. Ako prví na Slovensku využívali spomínanú službu obyvatelia a návštevníci Žiliny. Spustenie projektu je dôležitý krok pre zlepšenie lokálnych mapových služieb.
Mapy Google využívajú poskytnuté dáta na hľadanie optimálnej cesty. V porovnaní s klasickým vyhľadávačom spojenia je jedinečnosť tohto riešenia predovšetkým v previazanosti cestovných poriadkov s Mapami Google. To umožňuje vyhľadávanie spojenia z miesta A do miesta B za pomoci verejnej dopravy. Pri samotnom vyhľadávaní stačí zadať názvy ulíc alebo na mape označiť počiatočný a cieľový bod. Vyhľadávanie spojenia funguje vo všetkých mestách na rovnakom princípe, čo zjednodušuje používanie funkcie aj turistom.