DPB vypraví tento rok opäť dve vyzdobené električky - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


aktualita

DPB vypraví tento rok opäť dve vyzdobené električky

06. 12. 2016

Vianočná električka je už šiesty rok neodmysliteľnou súčasťou predvianočného obdobia v našom hlavnom meste. Novinkou je, že Dopravný podnik Bratislava ju do bratislavských ulíc vypraví v novom šate. Premávať bude aj Adventná električka. Obe budú pre cestujúcich zadarmo.

Dopravný podnik Bratislava odštartuje na svoju prvú tohtoročnú jazdu Vianočnú električku symbolicky na Mikuláša - 6. decembra 2016 o 16:00 zo zastávky SND – bývalá zastávka Jesenského. Bratislavčania, ale aj návštevníci hlavného mesta sa ňou budú môcť previezť až do 30. decembra 2016, s výnimkou 24. a 25. decembra, v tomto termíne električka premávať nebude. Vianočná električka bude počas tohto obdobia jazdiť v hodinových intervaloch od 16:00 do 20:00, kedy vyrazí vždy na svoju poslednú okružnú jazdu. Všetci cestujúci ju môžu využívať zadarmo. Prvú jazdu Vianočnou električkou spríjemní už tradične Mikuláš, ktorému bude asistovať neposlušný čert a veselý anjel, pozvané sú preto hlavne detičky, ktoré určite neodídu bez darčeka.

„Veríme, že aj tohto roku spríjemníme čas predvianočného obdobia našimi unikátnymi električkami a cestujúci si vychutnajú blížiace sa sviatky v príjemnej atmosfére jazdou centrom mesta,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Dopravného podniku Bratislava Ing. Milan Urban.

Tohtoročnou novinkou je, že Vianočná električka nám omladla. Pôvodné vozidlo typu ČKD – Tatra T2 bude nahradené štvornápravovou električkou T6A5 z roku 1991. Veľkou novinkou, ktorú si pre cestujúcich Dopravný podnik Bratislava prichystal je príjemne zariadený interiér vozidla. Vianočná električka sa tak premenila na krásnu obývačku, veríme, že cestujúcim sa z nej ani nebude chcieť vystúpiť. Aspoň na chvíľu tak budú môcť zabudnúť na predvianočný zhon a vychutnať si tak čaro tohto obdobia. Na vyzdobení Vianočnej električky pracovalo 10 zamestnancov. Na osvetlenie sa použilo 26 svetelných reťazí v celkovej dĺžke 702 metrov, električku tak rozžiari až 3120 žiaroviek. Ozdobné girlandy majú 37 metrov. Na uchytenie sa použilo približne 1400 úchytiek a 100 metrov drôtu.

Pre fanúšikov historických vozidiel sú pripravené aj nostalgické jazdy Adventnou električkou. Dopravný podnik Bratislava ju bude vypravovať po rovnakej trase ako Vianočnú električku, avšak táto bude jazdiť 10., 11., 17. a 18. decembra od 10:00 do 15:00 a tiež je pre cestujúcich zadarmo.

V oboch električkách si cestujúci budú môcť zanôtiť aj melódie vianočných kolied. A na zvedavé otázky tých najmenších budú aj tento rok pripravení naši profesionálni sprievodcovia, ktorí zasvätia detičky do tajov a histórie týchto vozidiel.

Dopravný podnik Bratislava tento rok poskytol Adventnú električku na prezentáciu neziskovým organizáciám a školám.

Na každej električkovej radiále bude jazdiť jedno vozidlo vyzdobené svetelnými reťazami.

Trasa Vianočnej a Adventnej električky:
SND (Jesenského) – Námestie SNP – Obchodná – Radlinského – Vazovova – Špitálska – Námestie SNP – Tunel – Most SNP – SND (Jesenského)

Cestovný poriadok Vianočnej električky nájdete TU.

Cestovný poriadok Adventnej električky nájdete TU.