DPB oslavuje 90 rokov autobusovej dopravy v Bratislave - Dopravný podnik Bratislava, a.s.


Zo zastávky  
Do zastávky  
 
Linka


aktualita

DPB oslavuje 90 rokov autobusovej dopravy v Bratislave

10. 05. 2017

10. máj 1927 sa významne zapísal do histórie MHD ako deň, kedy otvorila Bratislavská elektrická účastinárska spoločnosť (BEÚS), ako sa vtedy Dopravný podnik nazýval, prevádzku na prvej autobusovej linke v Bratislave. Dnes je to už 90 rokov! Pri tejto príležitosti si pripomíname začiatky tohto dopravného prostriedku ako aj najvýznamnejšie momenty počas celej éry autobusov až po ich súčasnosť v hlavnom meste.

Dopravný podnik Bratislava si pripomína toto významné výročie a ako spomienku na začiatky autobusovej dopravy v hlavnom meste bude vypravovať do ulíc Bratislavy od 10. mája 2017 až do konca tohto roka autobus so špeciálnym polepom, ktorý symbolicky prepája nové vozidlo so starým.
Na vozidle môžu cestujúci vidieť polep pripomínajúci starú Bratislavu a jedno z prvých vozidiel Praga NO, s ktorými zahájila účastnícka spoločnosť autobusovú dopravu na trati s označením „M“ od Národného divadla cez Grösslingovu ulicu po Železničnú stanicu Bratislava – Nové mesto, neskoršie Bratislava Nivy.

Polepený autobus SOR NB 18 s evidenčným číslom 1851, bude jazdiť na linkách v centre mesta a jeho širšom okolí počas celého týždňa od pondelka do nedele a to až do konca roka 2017.

Polepený autobus bude podľa zadelenia jazdiť na nasledovných linkách:
21 – AS Mlynské Nivy – D. N. Ves Volkswagen
61 – Hlavná stanica – Letisko M. R. Štefánika
70 – ŽST Podunajské Biskupice – Most SNP
39 – Ostredky, Súhvezdná – Cintorín Slávičie údolie
84 – Dúbravka, Pri kríži – Petržalka, Ovsište
93 – Hlavná stanica – Petržalka, Vyšehradská

Dopravný podnik Bratislava v rámci tohto výročia pripravuje oslavy, ktoré sa uskutočnia 19. mája 2017 a potrvajú počas celého víkendu do 21. mája 2017. 

Nadšenci verejnej dopravy si môžu pozrieť počas celého víkendu vystavený historický autobus PRAGA RND, ktorým sa bude môcť cestujúca verejnosť aj previezť. Okružné jazdy začínajú z nádvoria Starej radnice v piatok o 11:30 a o 12:00, v sobotu o 14:00, 14:30 a 15:00, v nedeľu o 11:00, 11:30 a o 12:00. Kapacita vozidla je maximálne 20 ľudí.

Okružná trasa: nádvorie Starej radnice, Františkánske námestie, Námestie SNP, Štúrova, Šafárikovo námestie, Vajanského nábrežie, Rázusovo nábrežie, Staromestská, Námestie SNP, Františkánska, nádvorie Starej radnice

Historický autobus bude pre cestujúcich bezplatne jazdiť po okružnej trase bez zastavenia na zastávkach.

Program nájdete TU.